Richard Hammond : o muži a stroji

Hammondastroj 300x168 Richard Hammond : o muži a stroji

Je 4:30 ráno. Mám rudé oči, odpornou chuť v puse a bolesti krku. Ne, nevrátil jsem se pozdě v noci. Jsem vzhůru od 3:00, stará dobrá nespavost. Důvodem je, že jsem řídil motorku. Byl jsem na hraně život a smrti, a to je důvod proč jsem ve 4:30 ráno vzhůru.

Čas, doprava a motorka byla jediný způsob jak se vydat na 32 kilometrovou cestu do Cheltenhamu, i přes nepříznivé počasí. Na cestě domů, s vhodně uloženým nákupem na řidítkách, jsem trefil bahno od farmáře jako překvapení pro motorkáře jako jsem já.

BMW R1200RT je velmi dlouhá a skvělá motorka. Již od začátku byla navrhována správně a tak se její vývoj stále zdokonaluje. Kapotáž je tvarována tak, aby ochránila jezdce před nejhoršími dopady počasí. Má dvou-válcový motor boxer, který je šílený a osobitý. Točivý moment přijde v otáčkách, když ho zrovna potřebujete. Jeho horizontální válce znamenají nízký těžiště, které pomáhá rovnováze a stabilitě při nízkých rychlostech. I přes velkou velikost je překvapivě lehká.

Nic z toho mi neběželo v mysli, když jsem trefil bahno a začal jsem se klouzat, ale za všechno můžou nepochybně obrovsky složité fyzikální rovnice. Nejsem vzhůru kvůli zbytku hrůzy nebo nedej bože šoku. Ne, na motorce jsem se naboural hodně krát předtím, kvůli povrchu silnice, dopravy nebo vlastní neschopností. Zažil jsem větší smyky, i když ne na motorce s rozměry velkého bavoráka.

Co mě drží vzhůru je, že přemýšlím o tom co se stalo, čím jsme si já a motorka spolu prošli a proč by to mělo ovlivnit moje myšlenky nad celou záležitostí „Já a motorka.“ Zažili jsme to spolu. Tak proč necítím to samé s autem. Tak proč právě takové citové pouto s motorkou?

Protože mají pouze dvě kola. Jeden z mých vážených kolegů stále naříká, že motorka spadne, když ji zaparkuje. A ano, bude padat. Potřebuje totiž železnou stojku o kterou se opře nebo jezdce, který ji podrží. Na cestách váš motor poskytuje sílu, která vás pohání dopředu. Rychle rotující kola vytváří gyroskopickou sílu, která vám pomáhá zůstat ve vertikální poloze.  Gyroskopický efekt byl spočítán a tvoří pouze 3% schopnosti zůstat ve vertikální poloze, zbytek je na jezdi , který naklání motorku, aby ji udržel v rovnováze.

Také velmi důležitý je úhlový efekt, to znamená, jaká je vzdálenost bodu, kde se kolo dotýká vozovky od osy řízení. Proto přední kolo drží stopu, kterou motorka pojede bez toho, aby sklouzla vpravo nebo vlevo.

Skupina vědců postavila kolo s protiběžnými koly, aby vyloučili gyroskopický a úhlový efekt, takže řídítka nemusí nutně být ve směru jízdy. A stále to funguje. Šlápnete a kolo může jet nějakou vzdálenost samo bez pomoci gyroskopických sil a úhlového efektu potřebných k řízení. Když to vyvážíte bez těchto efektů, tak tam musí být něco jiného k práci. Vědci spočítali, že právě rozložení váhy způsobuje, kdy ze posunete a začnete zatáčet. Motorku vyrovnáte tak, že přesunete váhu přesně nad kola. Tak, jak to děláte automaticky, když se prodíráte davem a vykročíte vpravo a nakonec se tam protlačíte.

Co oni předpokládali bylo, že motorka je stroj, s tyčemi a panty, který by se mohl do jisté míry sám vyrovnávat. A možná lidská kostra je podobně fungující stroj. A možná motorka s řidičem se stává jako celek jiným strojem s ještě více tyčemi a panty, vyrobený ze železa a vápníku. Která by se mohla vyrovnávat sama ještě efektivněji.

Skončím s docela krásným obrazem řidiče a motory, spojené v jedno. Skvělé stroje, pracující společně. Beze mě by moje motorka na semaforech spadla. Bez motorky bych byl ponechán na semaforech. Společně se však můžeme poprat se semafory, dopravou a  bahnitému překvapení od farmáře v zatáčce někde u Herefordshire.

—————

zdroj: Oficiální stránky TopGear.com