Jeremy Clarkson : o automobilové technologii
Pokud se nudíte, tak si můžete připomenout minulou Velkou cenu Japonska, kde Vitaliji Petrovi upadlo zadní přítlačné křídlo. A ihned havaroval.
Tohle nebyl rozhodně jediný případ. Pravidelně můžeme vidět jak odpadne zadní část Formule 1. A výsledek je vždy stejný. Spousta štěrku, trať pokrytá uhlíkovými vlákny, Safety car a poněkud zmatený řidič, který sedí v kokpitu poničené Formule 1 a přemýšlí, co se to ve jménu všech svatých stalo. V jednu chvíli řídil auto a v druhé už to bylo vznášedlo.
Jako diváci samozřejmě víme co se stalo. Zadní křídlo, tam bylo od toho, aby poskytovalo přítlak. Při 150 MPH, to je jako, kdyby jste měli na zadní části auta slona. Ten, ale najednou seskočil dolů a on byl v bariéře.
Chápeme to. Jelikož lidé s brýlemi a nechutnými hygienickými návyky řekli, že vůz Formule 1 generuje tolik přítlaku, že se dá řídit vzhůru nohama.
Což vyvolává otázku. Co by se stalo, kdybych jel po dálnici a mému Mercedesu Benz upadl difuzor. Odpověď je jednoduchá: Absolutně nic. Jednoduše si toho nevšimnete.
Pravdou je, že vše co by mohlo upadnout. Přední splitter, spoiler, dveře, střecha. Je toho hodně. Tak kromě zvýšeného hluku by auto pokračovalo pořád dál.
Zvláštní, že? Když spadne křídlo z vozu Formule 1 nebo letadla, tak ty uvnitř mají značné potíže. Ale, když upadne u Fordu Escort Cosworth, tak nic se nestane. Je to proto, že vzduch je krutý a nepředvídatelný, a nedá se mu věřit.
Nesnáším zadní křídlo, i když je na Lexusu LFA, ale pro jednou jim odpustím. Lexus LFA má hodně velký zadní křídlo, které se vysune při předem dané rychlosti. A stejně jako všechny ostatní aerodynamické pomůcky na silničním autě, nedělá vůbec nic. Jen přinutí ostatní lidi si říct: „Co je to za blbce.“
A přesto. Na závodní dráze ve Willow Springs v Kalifornii jsem měl dojem, že tam přece jen z nějakého důvodu je. Na okruhu jsou dvě velmi rychlé zatáčky a po pár kolech jsem si něčeho všiml. Čím rychleji jsem ji projížděl, tím rychleji bylo schopno auto zatáčku projet. Nějak to auto bylo srovnáno vzduchem. Tomu, ale nevěřím.
Nedává to smysl. Když projede zatáčku 80MPH, tak se vybouráte a zemřete. Ale když ji projedete 120MPH tak budete žít, půjdete domů a svoji ženu budete dělat šťastnou. A to díky silám, které nemůžete vidět, dotknout se jich nebo je cítit. Jsou to čáry(kouzla), když se mě ptáte.
Ale v těchto dnech vidíme stále víc a víc čar v autech. Například automatické parkování, které nabízí Ford, Volkswagen, Toyota a Kia. Jsou velmi chytrý. Zapracují zde senzory, pokud je prostor dostatečně velký tak auto zajede do mezery samo.
Jak? Jste inteligentní lidi. Stvořil vás bůh. Vy jste se vyvinuli. Kousky, které nepracovali byly vyřazeny. Kousky, které pracovaly se vyvinuli. Můžete dělat matematiku v hlavě a máme elektriku v zásuvce. Jste nejchytřejší v sluneční soustavě. A přesto…
Zatímco vy se snažíte přijít na správný úhel k parkování, tak některé elektrony a kousek měděného drátu to vždy udělají za vás. To není možné.
Nedávno jsem sledoval film Avengers ve kterém byl padouch s takovou holí, která nejenže dokáže sestřelit vrtulník, ale dokáže také ovlivnit naprosto cizí lidi. Působivé? Ve srovnání s dvou-kotoučovou spojkou ne.
Smyslem této převodovky je to, že když přeřazujete z druhého stupně na třetí, pak na čtvrtý až na pátý stupeň, tak jsou rychlostní stupně připravovány jakýmsi komorníkem. Takže když zmáčknete pádlo na přeřazení, tak změna převodu nastane okamžitě. Tohle chápu.
Ale někdy se rozhodnete, že chcete přeřadit zpět na třetí rychlostní stupeň. Komorník nemůže vůbec vědět, že to chcete udělat. Třetí stupeň je stále v kuchyni pod prkénkem. Bude teda muset sprintovat zpátky do kuchyně a najít ho. A stejně ho má připravené. A to už je trochu podivné.
A je toho víc. Auta vám dnes mohou říct jestli prší nebo je tma. Vědí o dopravních zácpách, které jsou před vámi a kde jsou umístěny rychlostní kamery. Některé auta mají železné piliny v tlumičích, které mohou změnit vlastnosti hydraulické kapaliny. Jinými slovy se mohou změnit v pevnou hmotu.
Volvo spolupracuje s temnými silami , aby zajistili, že do roka 2033 se nikdo v jejich autě nezabije nebo nezraní. Už má ukazatel, který se rozsvítí, když vyjedete z pruhu nebo když je ve vašem mrtvém úhlu jiné auto. Má zařízení, které může zpozorovat blížící se nehodu a vyvarovat se jí. Jinými slovy, Volvo postavilo auto, které vidí do budoucnosti.
Toyota vyvinula zařízení, které vám řekne jakou máte náladu. Psychiatři studují 7 let než začnou pracovat s lidmi a i po 7 letech dělají chyby. Ale Toyota má senzor, který sleduje 236 aspektů řidičovi tváře. Sleduje jestli nejste ospalý nebo nepozorný. Nebo vzrušený.
Zamyslete se nad tím. Vaše auto je srovnáváno vzduchem, vidí do budoucnosti a zároveň kontroluje jestli vás nepřepadla touha po dívce, kterou jste právě předjel.
A přesto, navzdory tomu všemu, je stále poháněn řadou malých explozí. Stejně jako to bylo před sto lety. Divné, že?