Hennessey Venom stanovilo nový rychlostní rekord – 435.3 km/h
Americké hyper-auto s 1261 koňmi jelo rychleji než Bugatti Veyron SS.
Top Gear vám exkluzivně přináší, že Hennessey Venom stanovilo nový rychlostní rekord sériově vyráběných vozů na 435.3 km/h v Kennedyho Vesmírném Centru.
Venom, společně s Brianem Smithem, který seděl za volantem, stanovil rekord 14. února na Floridské přistávací dráze pro raketoplány. A zastínil tak Bugatti Veyron SS, který jel na zkušební dráze Ehra-Lessien, 434.3 km.
Můžete se podívat na video níže, ale samotné statistiky jsou ohromující. Podle oficiálních záznamů, udělal Venom z 35 km/h na 195 km/h za pouhých 7.71 sekund a při zrychlení dosáhl přetížení až 1.2 G
Možná ještě úžasnější je fakt, že ze 195 km/h zrychlil na 355 km/h pod 10 sekund. A to je neuvěřitelné zrychlení, dokonce i pro auto, které drží rekord ve zrychlení z 0 km/h na 325 km/h. Dosažení posledních 15 km/h trvalo 10 vteřin a ty Smith popsal za trochu drsný.
„Na samém konci se sice trochu vlnil, ale co, jedeme 435.3 km/h“ řekl bývalý inženýr Michelinu. „Pořád táhnul, kdyby jsme jeli na 12km oválu, tak jsme mohli jet rychleji.“
Ale Venom neměl na hraní 12 kilometrový okruh, ale pouze 5 kilometrovou runway. Rovinka Ehra-Lessien je dlouhá 9 km a je zakončena zaoblenou zatáčkou, ale runway končí trávou a příkopem. Což znamená, že Smith musel po dosažení 435.3 km/h tvrdě na brzdy.
I když je Venom rychlejší než Buggati, nemůže si říkat nejrychlejší sériově vyráběné auto na světě, aspoň ne podle Guinnesse. Pro získání rychlostního rekordu v Guinnessově knize rekordů musí auto jet dvě jízdy. Jednou v jednom směru a poté v opačném a rychlosti poté zprůměrovat.
V roce 2010, jel Veyron SS proti větru 428 km/h a po větru 434 km/h. Jak jistě víte, tak Venom jel 435.3 km/h. Tak proč poté nejel v opačném směru? No, viňte „Vesmírné chlápky“
„Chtěli jsme jet v obou směrech, ale NASA nám to nepovolila. Dostat se do NASA není lehké, nám to trvalo dva roky.“ řekl šéf John Hennessey. Potvrdil, že auto bylo připraveno na jízdu v opačném směru. To ráno bylo docela klidné, foukal jen boční vítr o síle 5 km/h, takže by výsledek byl stejný.
I když by jel v obou směrech, tak by nebyl zapsán do Guinessovi knihy rekordů. Jelikož auto nesplňuje podmínku sériově vyráběných vozů. Což znamená minimálně 30 vyrobených a prodaných aut. Zatím děláme 29 aut, z toho 11 jich je vyrobeno a dodáno majiteli.
Stejně jako Smith se Hennessey věří, že by auto mohlo jet ještě rychleji na delší dráze. „Podívejte se na to zrychlení, 1,6 km každou sekundu, kdyby dráha byla delší o jednu míli, mohli jsme jet třeba 442 km/h nebo možná i 450 km/h.“ řekl.
I tak, je Hennessey spokojen s výsledkem. „Od začátku jsme snili, že Venom GT bude naše nejrychlejší vyrobené auto. Existuje hodně úhlů pohledu, ale když lidé říkají nejrychlejší, tak to pro nás je absolutně nejrychlejší. Byl prostě dobrý den. Dosáhli jsme cíle, žádné jiné auto nepokořilo 435 km/h.“
Co můžeme čekat od Venomu? Hennessey říká, že nebudou žádné další vysokorychlostní zkoušky, ale že se Venom zaměří na tratě. „Chtěli bychom přeřadit a podívat se na některé časy na slavných závodních okruzích.“
I na testovací dráhu Top Gearu? Ano, říkal Hennessey: „Myslím, že by jsme mohli být nejrychlejší na trati v Dunsfoldu. Myslím, že by jsme mohli jít hodně nízko, někde kolem minuty a 13 sekund. Se Stigem za volantem by to byla jiná zkouška než ta rychlostní na 435 km/h.“